Zaznamenáno v únoru a březnu 2014

zveřejněno 7.3.2014 | vložil javor | rubrika Zaznamenáno | Bez komentářů

V těchto dvou měsících je k zaznamenání vskutku mnoho, takže se omezím jen na perličky.

V souvislosti s událostmi na Ukrajině perlil Václav Klaus. Přirovnává dění na Ukrajině k událostem v Jugoslávii před dvaceti lety. Prohlásil, že za situaci na Ukrajině může EU a USA.V Brně řekl: „Co nyní s Ukrajinou, to by měli řešit ti, kteří tam nynější situaci rozpoutali. Obávám se, že k tomu přispěla západní Evropa s USA tím, že podporovaly všechny ty demonstrace, které na Ukrajině byly.“ Rusko bylo podle něho do toho zavlečeno a Putin se chová zcela racionálně. A hned si také ohřál svou protiunijní polívčičku, neboť krize kolem Krymu posílí evropskou unifikaci, na což Česko doplatí, neboť „to je proti našim národním zájmům“.

Logicky z toho vyplývá, že v roce 1968 jsme měli držet hubu a krok a Západ s USA neměl sympatizovat s aktéry Pražského jara a tím je povzbuzovat a Brežněv by nebyl donucen poslat na „obranu socialismu“ tanky s „přátelenými armádami“.

Velmi trefně se vyjádřil na svém blogu ekonom Tomáš Sedláček. Napsal: „Až dojemně krystalický coming-out, byť dlouho tušený, provedl náš bývalý prezident, který se, jak jinak, de facto přiklonil raději na stranu Ruska. Jaké štěstí, že jeho pochroumaně ojedinělý názor již nikoho nezajímá.

A díky bohu, že bývalý. Jen těžko si představit, jak by takovéto vyjádření bylo bráno z úst nejvyššího ústavního představitele země, a též těžko věřit, že by si jej jako hlava státu odpustil: Pokud volit mezi Západem a Ruskem, preference jsou jasné: za krizi může Západ tím, že Ukrajině, „hluboce zakotvené v postsovětském prostoru“, dává vůbec volbu a živí v ní naděje. No fuj!

A my nejsme také zakotveni v postsovětském prostoru? Vždyť Slovensko je s Ukrajinou sousední stát. Tak jen doufejme, že ruské tanky mají dobré brzdy. Nebýt nezpochybněným členem EU, kdoví, třeba by sesazení Nečasovy vlády (nebo nepokoje při Děkujeme, odejděte či cokoli jiného) někdo v Rusku mohl také interpretovat jako „ambice nezodpovědných radikálů“ a poslat sem „osvobozující vojska“, neb by se jistě někdo našel, kdo by o to požádal.

http://blog.aktualne.cz/blogy/tomas-sedlacek.php?itemid=22398


Zaorálek má obavu z Rusů, kteří se usazují v České republice. Přistěhovalectví z Ruska, by se prý mohlo stát záminkou k ruské invazi. Ruská duma totiž rozhodla, že všichni nositelé ruštiny mohou bez průtahů získat ruské občanství. Rázem se tak počet těch, které Rusko může ze zákona i za svými hranicemi bránit před útlakem se zbraní v ruce, nevídaně zvětší.

Jeden z diskutujících na Aktuálně.cz napsal: „Bylo by záhodno mít pod kontrolou počínání „ruské menšiny“ v ČR. Např. za zrušení ruského a přijetí českého občanství prý platí Rusové podpisem spolupráce s ruskou tajnou službou. To je přímé rozvracení státu. Místo jalových řečí to chce konat vše pro naši bezpečnou budoucnost i za cenu, že to bude trochu bolet.“ Souhlasím s ním.

Ani mně se přemíra Rusáků, kterým zásadně nedůvěřuji, v naší zemi nelíbí. Chceš se Rusáčku k nám podívat, tak tady máš turistické vízum na omezenou dobu, ale žádný trvalý pobyt, natož občanství a hajdy domů. Na cestu přidat cédéčko se známou písní Běž domů Ivane, velikaja Rus je dost velká, aby ses nemusel usazovat zrovna u nás. Jenže, český holky Ivana sice nemilujou, ale jeho prachy ano. Ministerstvo zahraničí by mělo v této věci jednat s ministerstvem vnitra a konat. A pan Zaorálek by si měl vzpomenout na to, jak fanaticky odporoval umístění amerického radaru v Brdech. Přitom radar u nás a s ním propojená raketová základna v Polsku mohly být varováním Rusku před jeho choutkami mít vliv na blízké zahraničí, kam podle jejich uvažování patříme i my. ¨

Spisovatel Pavel Kohout k situaci dodává: „Dostane-li se teď krymskému lidu ochrany proti Ukrajině přivtělením k Rusku, nebude až tak absurdní proroctví Karla Steigerwalda, že stejně může dopadnout lid Karlových Varů, jejž sice tvoří přesila Čechů, ale právo, jak svědčí třeba beztrestnost černých staveb, tam chrání spíš ruské milionáře. Krymskou domobranu i s těžkou technikou lze na ochranu karlovarských pramenů přes noc dopravit letecky.“ Nebude třeba, ruští kozáci jsou už tady a požádali o registraci svého spolku na MV.

Také Miloš Zeman si zaperlil, když dal najevo, že bychom se neměli tolik starat o dodržování lidských práv ve světě, neboť přehnaný důraz na politiku lidských práv ohrožuje české investice v zahraničí. Schwarzenberg mu doporučuje osobní zážitek za mřížemi. Jakápak lidská práva, kšeft je kšeft a prachy jsou prachy. Je třeba mu ale přiznat, že k dění na Ukrajině se vyjádřil jinak, než jeho předchůdce, přesto že se kolem něj pohybují lidé z Lukoilu. Ale brzy své vyjádření poněkud pozměnil a zdá se, že je přece jen k ruským zájmům vstřícnější.

Karel Schwarzenberg (TOP 09) volil na Zemanovu adresu ostřejší slova. „Můžeme pustit do naší stáje sibiřského tygra a pozorovat, co to s námi udělá,“ řekl Schwarzenberg v narážce na vstřícnost k Rusku a pokračoval. „Současný a bývalý prezident reprezentují generaci, která vyrostla v tom, že Rusko je největší a nejpřátelštější země na světě. Jak vidno, stále tomu věří,“

Více k němu Jaroslav Kuchař na blogu Starého psa starým kouskům neodnaučíš. http://nazory.aktualne.cz/blog-stareho-psa-starym-kouskum-neodnaucis/r~943fd6aaa5de11e3af67002590604f2e/

No, jak bych mohl nevzpomenout na Martu Semelovou a její vystoupení v Hyde parku ČT24. Potvrdila, že komunisté zůstali stále stejní. Někteří z nich dali sice najevo, že mají jiné názory než ona, ale já bych byl opatrný, protože stále platí jedno moudré úsloví: Komunistům nikdy nevěř a když se ti zdá, že řekli něco přijatelného, tak si dej pozor, aby se za tím neskrývalo čertovo kopýtko.

Její výroky jsou opravdu „perly“

O STB: „Spolupracovník STB pro mě není známka, že by to byl někdo neslušný.“

O bezpečnostních složkách: „Každá země má bezpečnostní složky. Pokud byli lidé, kteří chránili ekonomiku této země, tak si myslím, že byli v plném právu.“

O vnímání minulosti: „Každou událost je třeba vnímat tehdejším pohledem, tehdejší situací. Je třeba zohlednit historickou souvislost.“

O počtu obětí režimu: „Když sleduji, kdo všechno byl údajně obětí režimu, tak to je pomalu víc lidí, než má tato země obyvatel. Ta čísla jsou značně nadsazená.“

O politických vězních: „Za politického vězně se považují i lidé, kteří jimi nebyli. Měli za sebou jen obyčejnou kriminální činnost. Někdo mohl být vězněn z politických důvodů, ale není jich tolik, o kolika se mluví.“

O Miladě Horákové: „Dost pochybuji o tom, že to byla vynucená přiznání. V každém případě je to smutná záležitost. Nemáme z ní nikdo radost.“

O ruské invazi: „Já bych to v žádném případě nenazvala okupací. Nazvala bych to internacionální pomocí, která nám ovšem do budoucna udělala mnohé problémy.“

O Vasilu Bilakovi: „Byl to významný politik Československa. Pro mě to byla pozitivní postava.“

O kondolenci k úmrtí Kim Čong-ila: „Nevidím nic špatného na zaslání kondolence do KLDR. Je to akt slušnosti.“

O rozdílu mezi KLDR a Jižní Koreou: „Já jsem tam nebyla a nemohu to posoudit. Myslím si ale, že v obou státech jsou problémy. Nakonec i v té jižní části jsou velké problémy, také kolem hladu.“

Bylo na ni podáno trestní oznámení, ale lepší by bylo koště s raketovým pohonem směr KLDR. Jako dítě jsem se vždycky trochu bál při čtení pohádky o Jeníčkovi a Mařence. Nějak jsem si tu Babu Jagu neuměl tenkrát představit. Teď už umím.

Javor

Zdroj: http://www.lidovky.cz/vyroky-semelove-o-vrazde-horakove-patri-pred-soud-shoduji-se-politici-1z3-/zpravy-domov.aspx?c=A140215_174221_ln_domov_sk

Komentáře jsou uzavřeny.